+3 8 096 212 40 71
+3 8 093 748 59 01
+3 8 044 383 39 54
tourclub.ternopil@gmail.com


ДНІСТЕР

ЧЕРЕМОШ

ПІВДЕННИЙ БУГ

  UA  RU
Реклама // Наші партнери

Рафтинг в Україні  

Рафтинг в Україні

Рафтинг-тури

Спорядження для рафтингу

Фотогалерея
 

 

 

 

Про Черемош

В Україні немає, мабуть, жодної іншої річки, яка, при відносно невеликій довжині, користувалась би такою популярністю і повагою серед туристів-водників.

Чим притягує Черемош? Насамперед, неперевершеною красою довкілля. А ще – різноманітністю як самої річки, так і комплексом водних перепон, характерних для гірських річок аж до найвищих категорій складності. Ріка повниться несподіваними поворотами русла, порогами, шиверами, водоскидами, тіснинами, водовертями, які ні на хвилину не дозволять послабити увагу під час сплавів. Черемош має два обличчя: гірське та передгірно-рівнинне, тож після бурхливих пригод у його верхів’ях сповна відчуваєш радість спокійного відпочинку в пониззях.
Важливим достоїнством Черемошу є близькість населених пунктів, адже найбільш важливим елементом у кожній водній подорожі є проблема ночівлі у нормальних умовах: багато допоміжного спорядження у каяк чи байдарку не завантажиш. Важливим сприятливим чинником є зручність під’їзних шляхів. А крім того – досить тривалий сезон придатності ріки для сплаву – з ранньої весни й до пізньої осені.

Черемош починається від злиття двох річок – Чорного і Білого Черемоша.  Цікавим є походження назв споріднених річок, що мають назви антоніми. Легенди кажуть, назва Чорний Черемош пішла від темних вод, що несе потік серед заліснених берегів. Білий Черемош – бо вода в ньому піниться і нуртує на камінні, аж біліє під сонцем. Інші джерела стверджують, що назви сягають язичницьких часів, коли білий колір асоціювався з усім правим, позитивним, а чорний – з лівим, в більшості негативним.

Білий Черемош отримує свою назву після злиття у маленькому селі Перкалаб двох потоків – Перкалаб (лівого) та Сарати (правого). Лише після їх злиття потужність ріки стає достатньою для сплаву на байдарках, надувних човнах та катамаранах. При нормальному рівні води ширина Білого Черемошу перевищує 10 – 15 м, а середні глибини не менше 0,4 – 0,5 м. Довжина річки – 51 км, площа басейну – 632 кв. км.

Від свого початку Білий Черемош тече у вузькій долині із стрімкими схилами, на межі Галичини і Буковини. Течія тут дуже швидка, русло річки порожисте, є весь набір перешкод, характерних для гірської річки. Основне живлення річки – навесні талі води та опади влітку і восени. Тому, як і в усіх карпатських річок, для водного режиму Білого Черемошу характерний весняний паводок під час танення снігів у горах, і можливі короткочасні паводки влітку під час злив.

Річка довгий час була кордоном між Річчю Посполитою і Молдавією, потім – між Польщею. Колись Білий Черемош використовували для сплаву лісу. На річці були побудовані греблі, водосховища, водорегулювальні споруди, які накопичували воду, щоб протягом року, незалежно від природного рівня води, використовувати її для сплаву деревини. Зараз від цих споруд залишились хіба що руїни, і легенди про роботу відважних плотогонів – бокорашів. Останній пліт лісу пройшов Черемошем влітку 1979 року.

Чорний Черемош – ліва притока Черемошу.   Свій початок бере у Чивчинських горах, на кордоні між Україною та Румунією, на висоті 1680 м над рівнем моря, і цілком протікає по території Верховинського району Івано-Франківської області.  Довжина річки – 87 км, загальна площа басейну – 856 кв. км.

Протікає Чорний Черемош мальовничою карпатською долиною із стрімкими схилами. Русло ріки загалом вузьке й звивисте, але у нижній течії трапляються тераси, і навіть невелика заплава.

Живиться ріка, як і Білий Черемош, талими та дощовими водами. Варто наголосити, що Чорний Черемош має багато приток, найбільші з яких Дземброня, Шибена, Бистрець, але всі ці притоки ліві, і витоки їхні знаходяться високо на схилах Чорногори, де до кінця червня лежить сніг. Тому, якщо до гирла Дземброні в посушливе літо ріка міліє, і сплав стає неможливий, то ріки-притоки значно поповнюють Черемош, тому від Дземброні він сплавний усе літо.