+3 8 096 212 40 71
+3 8 093 748 59 01
+3 8 044 383 39 54
tourclub.ternopil@gmail.com


ДНІСТЕР

ЧЕРЕМОШ

ПІВДЕННИЙ БУГ

  UA  RU
Реклама // Наші партнери

Рафтинг в Україні  

 

Рафтинг в Україні

Рафтинг-тури

Спорядження для рафтингу

Фотогалерея
 

 

 

 

Про ріку Дністер

Від схилів Карпат аж до берегів Чорного моря блакитною стрічкою протікає наймальовничіша річка України – могутній Дністер. Починається він від гори Розлуч, що в Бескидах, на висоті близько 800 м. Довжина головної водної артерії Заходу України – 1362 км.

Як водний шлях Дністер був відомий ще давнім грекам, що мали в його гирлі свої колонії Тіру та Нікополь. Називали ріку вони Тірас, чи Тирас. В IV столітті нашої ери з’являються й інші назви – Данастер, Данастрис, Династрис. Слова ці грецького походження, і означають «ріка» – «дана», «дна». Дехто з дослідників стверджує, що слово «дана» скіфсько-сарматського походження. Друга частина назви – «астер» – означає «південний», тому й найімовірніше, що назва Дністер означає «Південна ріка». Бо ж і справді, Дністер тоді був частиною водно-суходільного шляху, що вів від Балтійського моря вздовж Одера, Вісли, Сяну й Дністра до Чорного моря, і розташовувався значно південніше від інших рік. Проте таке трактування назви далеко не єдине. Стверджують також, що назва Дністер з часів Київської Русі, і означала вона «бистра вода».

Дністер несе свої води по території Львівської та Івано-Франківської областей, відокремлює Івано-Франківську та Чернівецьку область від Тернопільщини та Хмельниччини. По його руслу проходить кордон між Україною та Молдовою. Подолавши простори Прикарпаття, Поділля та Молдови, прийнявши 386 притоків, на Одещині Дністер стає судноплавним і вливає свої води в Дністровський лиман Чорного моря.

У верхів’ї Дністер має гірський характер. Швидкість течії річки тут сягає до 4 м/с. До м. Самбора це типово гірська річка, що тече у вузькій долині із стрімкими скелястими берегами.  Ширина русла не перевищує 40 м. Тут варто зазначити, що в рівнинній чистині Дністер 100 – 240 м в ширину, а ширина пройми в низівї коливається від 8 до 16 км.
Для Дністра характерні часті паводки, високий підйом рівня води. Пов’язано це з тим, що основа Дністра формується саме з карпатських річок, для яких і характерний паводковий режим під час танення снігів чи затяжних дощових періодів. Величезної шкоди жителям Придністров’я наробила повінь 2008 року. Могутня стихія несла за собою одні руйнування. Відбилось це і на стані річки – в багатьох місцях Дністер частково змінив русло, деякі камені, що раніше були перешкодою під час сплавів, пішли за водою.

Дністер – ідеальна річка для водних мандрівок. Зелені ліси, височенні скелі, казкові печери, що видніються на них, мальовничі краєвиди Карпат, Поділля, Буковини зачарують кожного. Неперевершений Дністер від гирла Золотої Липи до гирла Збруча. На протязі 250 км річка несе свої води у надзвичайної краси каньйоні. Внаслідок тектонічної будови, під впливом води і вітру за тисячі років тут сформувались унікальні природні витвори мистецтва. З вершин скель просто в ріку зриваються потоки водоспадів. Місцями скелі нагадують швейцарський сир, що дірявий від печер та гротів. Цікаві вони не лише своїм виглядом та особливостями формування. Багато печер мають і свою власну історію. Колись вони слугували прихистком для монахів-відлюдників, а деякі слугували монахам скельних монастирів для відправлення служб.

Найкращий час для водних походів по Дністру – це весна, коли в Карпатах тануть сніги. Стабільно висока вода закриває непрохідні влітку мілини, надає сплаву більш спортивного характеру. Влітку ж сплав можливий від м. Самбір, а вище – треба «впіймати» зливу чи щедрий дощ, щоб принаймні на 10-15 см піднялася вода.